O mnie

Mira Rządzka

doktor nauk o zdrowiu, neurologopeda

Doktor nauk o zdrowiu, neurologopedka, mioterapeutka, specjalistka wczesnej interwencji,  terapeutka Manualnej Terapii Dysfagii, Manualnej Terapii Krtani, międzynarodowa instruktorka Metody Butejki, Certyfikowana Terapeutka Ortodoncji Funkcjonalnej MFS, Metody ETTHNO w podejściu Esther de Ru, terapeutka karmienia, trenerka Shantala Special Care.

Doktoryzowałam się w Pomorskim Uniwersytecie Medycznym, broniąc dysertacji o efektach mioterapii zaburzeń oralnych u noworodków i niemowląt. Jestem wykładowcą akademickim przedmiotów neurologopedycznych. Wykładam też przedmioty związane z fizjologią oralną dzieci i dorosłych (zaburzenia połykania, oddychania, dysfunkcje mięśniowe), specjalizuję się w pracy z dziećmi z wyzwaniami rozwojowymi. Współpracuję z ośrodkami w kilku miastach m. innymi z Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu, Uniwersytetem Adama Mickiewicza w  Poznaniu, i Wyższą Szkołą Pedagogiczną im. J. Korczaka w Warszawie. Wykładałam też na Uniwersytecie Zielonogórskim i w Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie.

Jestem też autorką wielu specjalistycznych publikacji dla logopedów, recenzentką licznych pozycji dotyczących wczesnych oddziaływań logopedycznych oraz pomocy logopedycznych,
autorką pozycji „Odruchy oralne u noworodków i niemowląt. Wczesna diagnoza i stymulacja” (najpopularniejsza książka Oficyny wydawniczej Impuls w 2019). 

Moja pasja to koncepcja mioterapeutycznego wspomagania rozwoju odruchów i funkcji oralnych u dzieci, szczególnie u noworodków i niemowląt. Szczególne moje zainteresowanie w terapii  budzi  budowanie prawidłowości anatomicznych i fizjologicznych, jak połykanie i oddychanie. Zainicjowałam w Polsce mioterapeutyczne podejście w przygotowaniu do frenulotomii, jestem autorką projektu „Frenulotomia, wsparcie rodzica, wsparcie dziecka”,  współautorką książki „Profilaktyka i terapia dysfunkcji oddechowych u dzieci”. 

Współtworzyłam  Polski Związek Logopedów i byłam inicjatorką społecznej akcji logopedów „Dzień Bezpłatnych Diagnoz Logopedycznych” (DBDL)